Zabieg podologiczny – pedicure specjalistyczny (profilaktyka stopy cukrzycowej)

Zapewniamy skuteczną pomoc osobom cierpiącym na schorzenia i choroby stóp. Nowoczesny sprzęt oraz środki i materiały opatrunkowe pozwalają na likwidację nawet głębokich pęknięć, wrastających paznokci, grzybicy płytek, zgrubiałych paznokci oraz usuwanie modzeli i nagniotków. Zajmujemy się również rekonstrukcją paznokci oraz odciążamy miejsca bolesne (ortozy indywidualne).

Profilaktyczne zabiegi podologiczne zalecane są szczególnie osobom chorującym na cukrzycę. Pozwalają one uchronić się przez amputacją i innymi przykrymi konsekwencjami zespołu stopy cukrzycowej.

Przed operacją uratować nas może zabieg korekty wrastających paznokci. Cukrzyca prowadzi do zmian w skórze i innego odbierania bodźców zewnętrznych. Chory łatwiej może przeoczyć moment uszkodzenia skóry.

Specjaliści w salonie podczas zabiegu pedicure zauważą wszelkie brodawki, modzele i nagniotki, które mogą być niebezpieczne dla Pacjenta.

Wszystkie zabiegi wykonywane są z należytą ostrożnością i delikatnością, aby uniknąć potencjalnych infekcji.

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

 

Wrastające, wkręcające się paznokcie

Wrastające, bolące paznokcie mogą bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie. Ta częsta przypadłość dotyczy najczęściej paluchów, czasem również innych paznokci stóp. Paznokcie ulegają zakrzywieniu w dół, podwijają się wbijając się w otaczającą paznokieć tkankę miękką. Na początku pojawia się lekki ból oraz wrażliwość na dotyk i ucisk. Są one objawami stanu zapalnego wrastającego paznokcia. W dalszym przebiegu dochodzi do opuchlizny, sączenia, narastania tkanki dzikiej – stan zapalny zaostrza się, a powstała rana, może ropnieć i być bardzo bolesna.

Drugą jednostką chorobową jest paznokieć „wkręcający się”, to paznokieć rurkowaty, niezależnie czy jedno-, czy obustronnie, lecz bez objawów stanu zapalnego wału paznokciowego.

Paznokcie wrastają, czy wkręcają się niezależnie od wieku i płci. Czynnikami predysponującymi do wrastania paznokci są:

– nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,

– noszenie źle dopasowanego obuwia (za ciasne, na obcasie, z wąskimi czubkami),

– urazy mechaniczne (nadepnięcie, upadek ciężkiego przedmiotu),

– wieloletnia grzybica (deformuje, osłabia i obniża tor wzrostu paznokcia),

– niektóre dyscypliny sportowe (piłka nożna, balet),

– nagły wzrost wagi ciała (ciąża),

– genetyczne występowanie wrastających paznokci,

– założenie klipsa z saturacją wykazującą parametry życiowe zarówno u wcześniaków jak i u osób dorosłych długo monitorowanych.

Dotychczas problemy z wrastającymi paznokciami rozwiązywane były poprzez zabiegi chirurgiczne: ekstrakcję płytki paznokciowej, usunięcie łożyska paznokcia, klinowe usunięcie paznokcia wraz z macierzą. Jednak nie były one skuteczne, a nawet pogarszały stan paznokcia, prowadząc do jego jeszcze większego wrastania z powodu uciskających opatrunków nakładanych na ranę po zabiegu. Z tego powodu problem wrastających paznokci wracał po kilku miesiącach lub latach.

Zagrożenia i problemy związane z wrastaniem paznokci:

  • ból i drażliwość związana z urażaniem powodowana chodzeniem w butach,
  • wniknięcie bakterii i zaognienie stanu zapalnego,
  • hipergranulacja, pojawienie się dzikiego mięsa,
  • w przypadku cukrzycy, niebezpieczeństwo poważnych komplikacji związanych z przerwaniem ciągłości skóry,
  •  gnicie płytki paznokciowej i palca zagrożone amputacją.

NIE WOLNO WYCINAĆ WRASTAJĄCEGO PAZNOKCIA

Aby paznokieć nie wrastał należy:

– prawidłowo obcinać paznokcie (bez zaokrąglania boków),

– nosić wygodne obuwie, dobrze dobrane,

– przestrzegać prawidłowej pielęgnacji stóp,

– stosować odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji stóp,

– korzystać z porad gabinetu podologicznego.

Alternatywą dla operacji jest metoda VHO Osthold Perfect. Na wrastający paznokieć nakładana jest klamra działająca szybko i łagodnie.

Zalety klamer VHO Osthold Perfect:

– Natychmiastowe usuwanie bólu

– Uniknięcie bolesnych operacji – ważna zaleta nie tylko dla diabetyków

– Nie przeszkadzają podczas chodzenia

– Nie ograniczają sprawności ruchowej

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

Zrogowacenia naskórka

Jeśli skóra stóp jest nadmiernie sucha, jest to niepokojący objaw problemach ze stopami. Na podeszwie stóp znajduje się kilkaset gruczołów potowych, ale nie występują na niej w ogóle gruczoły łojowe, które natłuszczałyby naskórek. Organizm broni się poprzez gromadzenie warstw naskórka, co objawia się jako nadmierne rogowacenie.

Objawami jest szorstkość skóry, swędzenie, pieczenie, łuszczenie. Brak pielęgnacji prowadzi do powstawania złogów, brodawek, rozpadlin (pęknięć) skóry oraz stanów zapalnych. Suchość skóry może obejmować całą stopę lub jej część. Wysuszony naskórek ma barwę żółtą, biało-żółtą, szaro-żółtą, aż do brunatno-szarej, może mieć stałą konsystencję jak i kruchą, spękaną i łuszczącą się. Przyczynami powstawania są tarcie i ucisk, zaburzenia równowagi hormonalnej, cukrzyca, reumatyzm, zaburzenia pracy wątroby i nerek, złe obuwie, nadwaga, nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego.

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

 

Zgrubiałe paznokcie

Dolegliwość ta nazywana szponowatością dotyka zwykle palucha, którego paznokieć nadmiernie się rozrasta. Palec staje się matowy, twardy i zakrzywiony. Zjawisko występuje z wiekiem, wywołane stałym uciskiem ma płytkę paznokciową, ale też w następstwie skaleczeń, ucisku obuwia, zaburzenia w krążeniu obwodowym, zaniedbania higienicznego czy też odmrożeń. Nie pielęgnowane mogą powodować hiperkeratozy łożyska i wałów paznokciowych.

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

 

Rekonstrukcja paznokcia (protetyka paznokcia)

Pacjentów często dotyka problem zniszczonych lub uszkodzonych paznokci. Przyczyną mogą być urazy mechaniczne, choroby (grzybica paznokci) lub nieprawidłowa pielęgnacja.

Rekonstrukcja paznokcia jest zabiegiem bezbolesnym, a paznokcie wyglądają po nich jak nowe. Nie ma przeciwwskazań dla tej kuracji również w przypadku osób z cukrzycą, kobiet w ciąży oraz osób poddawanych leczeniu onkologicznemu.

Zabieg ten to nowość w podologii. Pozwala Pacjentom uporać się z problemem nieestetycznie wyglądających paznokci i odzyskać komfort psychiczny.

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

Usuwanie modzeli

To obszar wzmożonego, nadmiernego rogowacenia (hiperkeratoza). Dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu, okrągłym lub owalnym kształcie. Przyczyną powstawania modzeli jest nierównomierne obciążenie stóp, tarcie lub ucisk na niektóre partie skóry. Wiążą się one zwykle z deformacjami w układzie kostnym stóp, noszeniem niewłaściwego obuwia, otyłością lub nadmiernym usuwaniem zrogowaciałego naskórka.

Usuwanie modzeli to konieczność. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też mogą być bolesne, a do tego powodować zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne.

Modzele mogą również prowadzić do powstawania odcisków. Aby skutecznie usunąć modzele, należy poznać przyczyny ich powstania. Pacjentom cierpiącym na tę dolegliwość polecane są wizyty w gabinecie podologicznym, stosowanie opatrunków odciążających lub amortyzujących, zmiana obuwia, indywidualne wkładki ortopedyczne.

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

Odciski

Odciski są zwykle wielkości ziarenka grochu. Mają okrągły kształt i bladożółty kolor, wystają ponad powierzchnię. Rdzeń odcisku stanowi punktowy obszar stwardniałej skóry, to on uciska połączenia nerwowe, wywołując ból.

Powodami ich powstawania są:

– noszenie niewłaściwego obuwia lub skarpet i rajstop

– zmiany deformacyjne stóp i palców

– blizny pooperacyjne

– ucisk i tarcie.

 

Mogą one wywoływać stany zapalane, dlatego tak ważne jest usuwanie odcisków. Samo usunięcie odcisku nie wystarczy, jeśli nie zajmiemy się również przyczyną jego powstania. Na pewno pomocna okaże się wizyta w gabinecie podologicznym oraz stosowanie indywidualnych odciążeń i zmiana obuwia na bardziej odpowiednie.

 

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

 

Pękające pięty (hiperkeratozy)

Pęknięcia na piętach powstają w wyniku nagromadzenia tkanki rogowej w jednym miejscu. Wyglądają nieestetycznie, a do tego wywołują ból, a czasem nawet krwawienia. Wyglądem przypominają szczeliny, które niekiedy sięgają nawet do skóry właściwej.

Przyczynami jest:

– sucha i twarda skóra

– uboga dieta

– niedostateczna ilość płynów

– niewłaściwa pielęgnacja

– cukrzyca

– twarde i zbyt małe buty

 

Ważne jest, by we właściwy sposób usuwać warstwę rogową skóry. Jeśli usuniemy jej za wiele, doprowadzi to do jej szybkiego narastania. W przeciwnym wypadku natomiast dochodzi do nieprawidłowego napięcia skóry całych stóp i pęknięć.

 

Jeśli mają Państwo problemy ze stopami, zapraszamy na bezpłatną konsultację. Wystarczy zadzwonić do salonu, na pewno ustalimy dogodny termin.

 

Grzybica stóp

Wywołują ją zakażenia dermatofitami. Łatwo atakuje, gdy spada odporność organizmu, dlatego często towarzyszy innym chorobom, np. cukrzycy. Pojawia się przy stosowaniu leków i restrykcyjnej diety. Narażeni są na nią alergicy, kobiety w ciąży i osoby otyłe. Sprzyja jej potliwość, ciepło i wilgoć. W istocie to również brak higieny lub jej nadmiar (mydła zasadowe), stąpanie bosymi stopami na basenie, saunie, itp. Jej objawem jest zaczerwienienie, uczucie napięcia między palcami i na podeszwach stóp. Powstają pojedyncze pęcherzyki, towarzyszy temu łuszczenie się, świąd skóry i swędzenie. Chorobie często towarzyszy grzybica paznokci.

Połączenie różnych działań, konsekwencja i wytrwałość gwarantują wyleczenie.

Potliwa stopa

Może być spowodowane wewnętrznymi zaburzeniami organizmu, takimi jak cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne czy też niektóre choroby zakaźne. Potliwość zwiększa się  w okresie dojrzewania, jak i przekwitania. Dotyczy osób nerwowych, żyjących w stresie, z zaburzeniami emocjonalnymi. Intensywny wysiłek zwiększa produkcję potu, nieodpowiednie skarpetki, zapominanie o odpowiedniej higienie są przyczynami tej dolegliwości.

Wilgotne środowisko i ciepło stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Ważna jest właściwa pielęgnacja stóp, opracowanie terapii w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp, jak też używanie dobrze dobranych kosmetyków.

 

Odciążenie. Amortyzacja

Z biegiem życia nasze nogi może dochodzić do zmian i deformacji w obrębie kończyn dolnych. Zmiany te są w dużej mierze uwarunkowane czynnikami genetycznymi.

Rozwój ich uzależniony jest od:

– obciążeń genetycznych,

– ogólnej higieny poruszania się,

– rodzaju wykonywanej pracy,

– dobieranego obuwia,

– stanu układu kostnego i deformacji kręgosłupa,

– wagi ciała,

– stosowania wkładek,

– chorób (reumatyzm, artroza, gościec, cukrzyca, zaburzenia ukrwienia, uszkodzeń mechanicznych i powstałych na ich bazie schorzeń tkanki kostnej i łącznej)

Odciążenia, ortezy i odpowiednie opatrunki to indywidualnie dobrane lub wykonywane przez podologa środki chroniące dane miejsca. Ortezy zbudowane są w taki sposób i z takich materiałów, że skutecznie likwidują ucisk i tarcie w określonym miejscu stopy.

Zastosowanie odciążeń i ortez wskazane jest szczególnie po usunięciu odcisku, aby zapobiegać jego ponownemu szybkiemu narastaniu. Zabiegi usuwania brodawek czy modzeli, rozpadlin na piętach również wymagają stosowania takich metod. A u osób z cukrzycą stosowanie ich jest objęte wielką starannością i rozwagą.

Opatrunki odciążająco-korygujące chronią przed:

– zakażeniem i utratą leku w miejscu aplikacji

– tarciem i uciskiem

– odciążają skórę i tkankę miękką

– korygują tkankę mięśniową, stawową i kostna

– zapobiegają pogłębianiu i ponawianiu się zmian skórnych

– służą zamiast wkładek

Ortoza indywidualna

Ortozy służą odciążeniu bolesnych miejsc lub terapii i profilaktyce deformacji palców stopy. Środki te są trwałe, wykonuje się je stosownie do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Ortozy zapewniają szybką ulgę i ochronę. Są również wygodne i łatwe w użytkowaniu, można je myć. Do tego nie wydzielają zapachu i są hipoalergiczne.

Wykonane własnoręcznie przez podologa w celu:

– prawidłowego ustawienia palców stóp

– odciążenia, stabilizacji

– zabezpieczenia bolesnych miejsc przed tarciem i uciskiem

– wspomaganiu, podpieraniu, prostowaniu części ciała, których funkcjonalność uległa ograniczeniu

– zastąpienia organu brakującego

 

Wskazania do stosowania:

– hallux valgus

– palce młoteczkowate, szponowate

– palce jeźdźca

– odciski między palcami

– odciski na zewnętrznych krawędziach małych palców

– rany, owrzodzenia